SeptoZinc

SeptoZINC je sterilní, izotonický, výplachový oční roztok s přídavkem antisepticky a synergicky působících přísad (glukonát zinečnatý a benzalkoniumchlorid). Je určený na kapání do očí a k výplachům očí.

Glukonát zinečnatý a benzalkoniumchlorid působí v oku dezinfekčně (antibakteriálně a virostaticky). Tyto charakteristické vlastnosti kombinace jmenovaných látek se používají v prevenci a k podpůrné léčbě infekcí oka. 

Příznivé antimikrobiální vlastnosti sloučenin obsahujících ionty zinku jsou v očních přípravcích dlouhodobě známy. Forma zinku v podobě glukonátu vytváří ochrannou vrstvu na povrchu sliznice spojivek a rohovky, pod kterou může probíhat regenerace buněk na povrchu oka, což přispívá obnově fyziologického stavu v očích.

Antiseptické vlastnosti benzalkoniumchloridu jsou založeny na jeho povrchově aktivních vlastnostech.  Vlivem jeho smáčecích a emulgačních vlastností dochází k odplavovaní nečistot z povrchu oka, včetně mikroorganizmů. Antiseptické vlastnosti benzalkoniumchloridu jsou dále založeny na jeho samotné antibakteriální  a virostatické aktivitě.