srovnání: BEBA Comfort HMO 2 a NAN Optipro 2 HMO

Ing. Adéla Šiková, která je odborníkem na dětskou výživu, publikovala recenzi na produkty BEBA a NAN, kterou jsme se souhlasem zveřejnili:

Vzhledem k velmi častým dotazům na srovnání obsahových látek mezi českými a zahraničními mléky, se dnes budeme věnovat právě rozdílům mezi Beba Comfort HMO 2 (800 g), který distribuuje Nestlé Česká republika a to z továrny Nestlé Francie (uvedeno na etiketě) a NAN Optipro Plus 2 HMO (800g) vyráběným od Nestlé Polsko a na český trh uvedený od distributora KidPro Toys, s.r.o. Oba výrobky vyrábí společnost Nestlé.

 PhotoRoom-20240211_084742_1

Jedná se o pokračovací mléka, tedy mléčné formule určené pro kojence ve věku 6-12 měsíců. Předpokládá se, že dítě je již přikrmováno, a tak koncepce mléka nemá za cíl plně nahradit stravu dítěte. Tím, že jsou obě mléka prodávána v Evropské unii, musí výrobce dodržovat pravidla evropské legislativy. Ta definuje rozmezí obsahu makro a mikro nutrientů, obsah vitamínů a minerálních látek, povinně obsažené složky a také co výrobce do mléka může přidat jako tzv. dobrovolnou složku navíc (aby tím mléko obohatil).

Při podrobném srovnání složení obou mlék je patrné, že obě mléka jsou vyrobena směsí odtučněného mléka a laktózy (což je mléčný cukr). Portfolio důležitých tuků je zastoupeno řepkovým a slunečnicovým olejem. Dle tabulky výživových údajů obě mléka obsahují stejné zastoupení hodnotných mastných kyselin (kyselina linolová, kyselina α-linolenová a kyselina dokosohexaenová).

Dále najdeme u obou výrobků oligosacharid, který se vyskytuje i v mateřském mléce, jedná se o 2'-fukosyl-D-laktózu (2'-FL). Jedná se o dobrovolnou složku mléka, které si u všech mléčných formulí, které nějaký HMO obsahují cením.

Celkový obsah tuku 3,2 g a bílkovin 1,1 g (na 100 ml připraveného mléka) je také u obou výrobků stejný. Také oba výrobky obsahují probiotika Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L. reuteri).

Rozdílem mezi výrobky je použití zdroje omega-3 mastných kyselin. Beba používá moderní zdroj, a to olej z mikrořas Schizochytrium sp. (rostlinný původ) a NAN Optipro plus obsahuje rybí olej (živočišný původ).

Oba produkty jsou téměř totožné. Hlavním rozdílem je cena. Výrobek NAN Optipro Plus HMO 2 je výrazně levnější. Jeho prodejní cena je nyní 399 Kč a průměrná cena BEBA Comfort 2 je 450 Kč.

Závěrem musím konstatovat, že oba výrobky považuji za kvalitní. Ráda bych zmínila, že pokud nemůžete kojit, je vhodné se o náhradě mateřského mléka také poradit s lékařem vašeho dítěte. Je třeba také zohlednit potřeby dítěte, ať má mléko jakékoliv složení, může existovat mléko, které dítěti tzv. „sedne“ anebo naopak „nesedne“.

AUTOR ČLÁNKU: Ing.Adéla Šiková, odborník na dětskou výživu.

 

MLÉKA NAN a BEBA najdete ve skvělé cenové nabídce u nás na eshopu zde