Zpět

Seznam nebezpečných kousátek - 1.díl

Společnost KidPro si zakládá především na kvalitě výrobků a bezpečnosti tak, jako si na nich zakládá každý správný rodič. Vzhledem k tomu, že na českém trhu je však skutečně obrovské množství nebezpečných kousátek, rozhodli jsme se na tuto problematiku poukázat a varovat rodiče.


Silikonová kousátka jsou opravdu trendy. Krásně a moderně vypadají a pokud jsou správně vyrobená, tak i zdravě prospěšná a blahodárně působí na vývoj dítěte. O tom jsme již psali v předchozím článku: "Kousátka vs. dudlík 1.díl" 

Velká část amatérských výrobců, ale i letitých společností, si však na českém trhu neláme hlavu s předepsanými normami či bezpečnostními předpisy a kousátka vyrábí, jak se jim zlíbí. Je jim naprosto lhostejné, že je dítě ohroženo na životě.

Kousátka mohou vypadat vizuálně téměř totožně, ale totožná nejsou. Abychom nikoho v úvodu testování nijak nepoškodili, tak jsme vyrobili rozměrově i vizuálně přesné a poslali tyto vzorky do Technického a zkušebního ústavu stavebního Praha, která vydává české certifikáty na hračky do věku 3 let. Výsledek? Nesplňují normy a jsou všechna životu nebezpečná!

Podobná kousátka jsou tedy nebezpečná a která to jsou?

 1

2

3

4

5

6

7

 

Proč jsou tato kousátka závadná?

Zde nejde o problém s migrací chemických prvků a nezáleží na tom, jakou má kousátko barvu. Nevyhovuje rozměř velkých komponentů (želvička, koala, dřevěné části). Každá hračka do věku 3 let podléhá normě EN71, která skrývá hned několik dalších částí. Testuje se odolnost výrobku, aby se kousátko neroztrhlo a komponenty dítě nevdechlo. Dále každá hračka do věku 3 let, která váží méně než 0,5kg, nesmí žádnou svou částí přesahovat přes předepsanou šablonu A i B. To je šablona imitující ústa dítěte a pokud přes ní část kousátka přesahuje, znamená to, že je tato část příliš hluboko v krčku dítěte. Pokud by malému dítěti tato část zapadla do krku například při ležení, může se samo kousátkem udusit. Výše uvedená kousátka přečnívají přes šablonu a dítě se s nimi může udusit.


Kousátko je hračka určená pro rozvoj dítěte a dítě jí vkládá do úst. Neriskujte zdraví a život Vašeho dítěte. Kousátka nakupujte jen u ověřených výrobců s českým certifikátem. Máte tak i jistotu nezávadnosti barev a chemického složení. Čínské komponenty často skutečně neobsahují BPA či kadmium, ale nejsou testovány na ftaláty, monomery, uhlovodíky či aromatické aminy, což je nařízení EN71-9 a tedy testování je při prodeji kousátek vyžadováno. Některé silikonové části z Číny jsou naprosto v pořádku a některé přesahovaly podle Krajské Hygienické stanice ve Zlíně až 300x povolené normy. Případně hledejte výrobce, který má dotestované všechny předepsané normy.

Dalšímu testování i seznamu závadných eshopů či výrobců se budeme věnovat v dalším díle a poskytneme i rozhovor s Českou obchodní inspekcí, která je dozorovým orgánem nad kousátky.


Kousátka KidPro mají vlastní české certifikáty a jsou testována od TZÚS na předepsané normy. Jsou zdravotně nezávadná a bezpečná.

Přihlášení

Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit detaily.