Laktace

Kojení je jedno z nejpalčivějších témat pro novopečenou maminku. Trvá několik dní, někdy i týdnů, než se matka se svým dítětem dokonale sehraje a než spolu přijdou na ideální techniku a četnost kojení. Přečtěte si, jak tvorbu mléka podpořit a jak laktaci naopak zastavit.

 

Jak se mění mléko během kojení

Mateřské mléko se dělí na přední a zadní. Přední je více vodnaté a vylučuje se na začátku kojení. Miminku poskytuje minerály, bílkoviny a protilátky. Zadní mléko se uvolňuje na konci kojení, je tučnější a slouží jako zdroj energie.

Podpora laktace

Nabídka funguje na základě poptávky, to je základní pravidlo pro dostatečnou tvorbu mléka. A čím je větší stimulace, tím je i větší produkce. Hladového kojence proto v prvních týdnech přikládejte vždy, když si sám řekne a nechte ho u prsu tak dlouho, jak bude potřebovat. Zpočátku budete mít pocit, že kojíte každou hodinu, ale postupně, jak bude miminko sílit, kojení se zpravidelní a zefektivní. Ve třech měsících věku dítěte už můžete mít nakojeno do 10 minut každé tři hodiny nebo tak často, jak si sama nastavíte.

Triky, jak zvýšit laktaci:

  1. Těsný kontakt maminky s miminkem kůže na kůži.
  2. Mazlení, chování i spánek v jedné posteli.
  3. Časté přikládání a dráždění bradavky ústy novorozence.
  4. Masáž prsu na prokrvení mléčných žláz.
  5. Poctivý pitný režim.

 

Zastavení laktace

Pokud jako matka nemáte z jakéhokoliv důvodu možnost kojit, ať už je to nedostatek mléka, nemoc a medikace, neklidné dítě nebo mentální bariéra, ze všeho nejdůležitější je si uvědomit, že nemožnost kojení z vás nedělá špatnou matku. Současná společnost vytváří na maminky obrovský tlak a snaží se jim vnutit, co je a co není správné. Správné je jedině to, abyste vy i miminko byli v pořádku. Jakou cestu si pro oboustranný klid zvolíte, je jenom na vás. Obecně opět platí pravidlo nabídka - poptávka. Pokud tedy chcete laktaci zastavit, je třeba snižovat frekvenci stimulace. Dejte přednost postupnému odstavování před okamžitým ukončením, které je pro miminko příliš drsné.

Jak ukončit laktaci:

  1. Postupně omezujte přikládání miminka k prsu.
  2. Jednotlivá kojení nahrazujte UM v lahvičce.
  3. Odstříkejte pouze do úlevy, ne do pocitu prázdného prsu.
  4. Pijte šalvějové čaje.
  5. Pakliže laktace neodchází, poraďte se se svým gynekologem.

 

Náš tip na závěr!
Kojení má na matku ohromný vliv, a to nejen fyzický, ale také psychický. Nesete si ne vždy příjemný zážitek z porodu, vaše tělo se potřebuje zahojit, hormony máte jak na horské dráze, trápí vás neskutečná únava a do toho je tu ta nová bytost, která je na vás nonstop závislá. Proto je normální, že budete s kojením zpočátku trochu bojovat a že na vás přijdou i myšlenky na to, jak zastavit laktaci. Ale věřte, že když budete trpělivá a překonáte počáteční krize, kojení přijmete jako naprosto přirozenou součást vašeho soužití s miminkem a pro vás oba se tak krmení stane důležitým a příjemným každodenním rituálem k upevnění vzájemného pouta.

Pakliže si ale ke kojení ani po poradě s laktační poradkyní cestu nenajdete, netrestejte se a soustřeďte se pouze na to, abyste vy i vaše miminko byli v klidu.

 

Přihlášení

Tato webová stránka používá cookies

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Zobrazit detaily.